Fizjoterapią możemy nazwać szereg działań podejmowanych w relacji fizjoterapeuta – Pacjent, których celami są: przywracanie sprawności ruchowej, łagodzenie/eliminacja dolegliwości bólowych, podnoszenie sprawności fizycznej organizmu oraz edukacja Pacjenta.
W osiągnięciu tych celów pomaga przeprowadzona podczas pierwszej wizyty szczegółowa diagnostyka (wywiad i badanie manualne) oraz dobranie właściwych technik terapeutycznych i ćwiczeń domowych indywidualnie dla każdego Pacjenta.
Współcześnie fizjoterapia rozwija się w wielu kierunkach,
a jednym z bardziej interesujących jest rehabilitacja stomatologiczna.
W fizjoterapii stomatologicznej naszym głównym celem jest osiągnięcie spójnego i poprawnego funkcjonowania układu stomatognatycznego, który obejmuje zęby, stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie twarzy.
Na czym polega fizjoterapia stomatologiczna i dla kogo ona jest?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego rozpoczyna się od zebrania bardzo szczegółowego wywiadu dotyczącego aktualnego problemu, a także informacji ogólnych dotyczących aktualnego stanu zdrowia i najważniejszych informacji
z przeszłości.
W drugiej części wizyty przeprowadzane jest badanie stawów skroniowo-żuchwowych, badanie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz badanie mięśni narządu żucia i odcinka szyjnego. W razie potrzeby wykonywana jest także analiza posturalna – czyli ocena postawy ciała i jej ewentualnego wpływu na dolegliwości pacjenta.
W trzeciej części wizyty przechodzimy do zaplanowania dalszego postępowania – przekazania w przejrzysty sposób zaleceń dotyczących prawidłowych nawyków
w obszarze jamy ustnej, prostych ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu, ustalenia planu wizyt fizjoterapeutycznych na najbliższy czas oraz w razie konieczności skierowania pacjenta na konsultację do specjalistów w innych dziedzinach (np. skierowanie do neurologopedy, ortodonty, laryngologa).
Na podstawie badania wykonanego podczas wizyty diagnostycznej dobierana jest odpowiednia terapia, która zaczyna być realizowana wraz z przekazaniem zaleceń na pierwszej wizycie i jest kontynuowana podczas kolejnych wizyt fizjoterapeutycznych.
Wśród najczęstszych dolegliwości, związanych z narządem żucia, z jakimi Pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty stomatologicznego należy wymienić:
Zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami.
Bóle i trzaski w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.
Ograniczona/nadmierna ruchomość w stawach skroniowo-żuchwowych.
Bóle i uczucie zwiększonego napięcia mięśni w obrębie mięśni narządu żucia, szyi i karku.
Bóle zębów (po wykluczeniu przyczyn stomatologicznych).
Napięciowe bóle głowy.
Obrzęki, ból lub szczękościsk po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Szumy/piski uszne.
Stany przed rozpoczęciem lub w trakcie leczenia ortodontycznego, ortognatycznego (operacyjnego leczenia wad zgryzu) lub protetycznego.
Zapewniamy indywidualne podejście do Pacjenta, dbając
o jego potrzeby i oczekiwania. W naszym Centrum wszyscy niezbędni specjaliści są na miejscu i współpracują ze sobą na każdym etapie procesu leczenia naszych Pacjentów.
Cennik
Fizjoterapia
Terapia stawów skroniowo-żuchwowych
Polega na dokładnym badaniu układu ruchu narządu żucia, w skład którego wchodzą mięśnie oraz stawy, a także bardzo dokładnej rozmowie z Pacjentem dotyczącej dolegliwości, nawyków i urazów występujących szczególnie w obrębie głowy, szyi i obręczy barkowej.
250
Fizjoterapia stomatologiczna
Jest najczęściej serią spotkań z fizjoterapeutą, podczas których przeprowadzana jest terapia. Jest to bardzo często forma powiązania ze sobą terapii manualnej, masażu, nauki automasażu oraz ćwiczeń, a także np. tapingu.
250
W Centrum Aline akceptujemy karty płatnicze:
Przedstawione ceny wyrażone są w polskich złotych, mają charakter orientacyjny, są uzależnione od diagnozy oraz planu leczenia zaakceptowanego przez Pacjenta i nie stanowią oferty w myśl prawa handlowego.
Mateusz Grulkowski
fizjoterapia stomatologiczna
Sandra Banaszewska
fizjoterapia stomatologiczna